TÜRK FUARCILIK TARİHİ'NDE İLK KEZ OLARAK DÜNYA FUARCILIK ENDÜSTRİSİ BİRLİĞİ UFİ’NİN 75. KONGRESİ 12-15 KASIM 2008’DE TÜRKİYE’DE, İSTANBUL’DA YAPILDI.

Dünya Fuar Endüstrisi Birliği UFİ’nin  düzenlediği 75. UFİ Kongresi, Türk Fuarcılık Tarihi’nde ilk kez olarak 12 - 15 Kasım 2008  tarihleri arasında HKF Fuarcılık A.Ş.’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi. 13 Kasım Perşembe günü Resmi Açılışı yapıldı.Böylece Türk Fuarcılık Tarihi’nde ilk kez olarak UFİ Kongresi’ne Türkiye, İstanbul’da evsahipliği yapmanın gururunu yaşadık. Merkezi Fransa, Paris’te olan Dünya Fuar Endüstrisi Birliği UFİ, 1925 yılında Avrupa’nın önde gelen 20 fuar organizasyonu tarafından kurulmuş olup, günümüzde 6 kıtada 80’den fazla ülkede 532 üyesi bulunmaktadır.
Dünyada fuar endüstrisinin en saygın Birliği olan UFİ’nin  Türkiye’den  de 19 üyesi bulunmakta  ve  UFİ tarafından üyelerine denetimler sonucu verilen Ufi Approved Event (UFİ Onaylı Fuar) Sertifikası, fuar endüstrisinde erişilebilecek olan en saygın uluslararası kalite fuar sertifikası olarak kabul edilmektedir.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sn. Kadir Topbaş ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Sn. Murat Yalçıntaş’ın evsahibine destek verdiği 75. UFİ Kongresi’nde konuklar, evsahibi şirket olan HKF Fuarcılık A.Ş. tarafından ağırlandı.
75. UFİ Kongresi’ne, fuar sektöründe dünya çapında, CEO düzeyinde 58 ülkeden 355 Delege ve 60 eş katıldı. 75. UFİ Kongresi, genel olarak dünya fuarcılık endüstrisi ve özel olarak da Türk  fuarcılığı üzerindeki etkisi üzerinde odaklanmaktadır.
UFİ ayrıca dünya çapındaki üyelerinin aktivitelerinin analizinin yapıldığı araştırmasının sonuçlarını da bu Kongre’de sundu.
Basın toplantısındaki Katılımcılar;

UFİ Başkanı, John Shaw
UFİ Genel Koordinatörü Vincent Gerard
TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez ve
75. UFİ Kongresi evsahibi ve HKF Fuarcılık Genel Müdürü Bekir Çakıcı.


TOBB’un değerli katkılarıyla gerçekleşen akşam yemeği, Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleşti ve davete 460 kişi katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun hoş geldiniz konuşmasını yaptığı davete TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, Fuarlar Müdürü Cihat Alagöz ve İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan katıldı. Tüm UFİ Başkan’larının ve CEO’ların eşleri ile katıldıkları gala yemeği, fasıl müziğinin eşliğinde, Türk Mutfağı yemekleri davetlilere sunuldu. Gece havai fişek gösterisi ile devam etti.
13 - 14 Kasım’da eşler için düzenlenen Boğaz ve müze gezisini, 15 Kasım’da bütün CEO ve eşlerin katıldığı Sultanahmet, Topkapı ve Ayasofya gezisi takip etti.
Her zaman zirvede olan metropol kentlerde yapılan UFİ Kongreleri’nin 75.’si sayesinde hem kentimiz İstanbul, Dünyada Zirvedeki Fuar Kentleri arasında yer aldı, hem de ülkemizin fuarcılık alanında sunduğu olanaklar dünyanın en tanınmış fuar alanları ve fuar organizasyon şirketlerinden gelen CEO’lara tanıtılmış oldu.

English